Wesele z klasą? Konsultant ślubny może Ci w tym pomóc!

Każda para młoda pragnie, aby dzień ich ślubu był naprawdę wyjątkowy. Nowożeńcy szukają więc idealnego miejsca na zaślubiny, przyjęcie weselne czy sesję fotograficzną. Później zamawiają orkiestrę, catering i kamerzystę. Dodatkowo myślą również o swoich strojach, zaproszeniach oraz atrakcjach dla gości. Jest to tylko niewielki wycinek obowiązków, z którymi pan i pani młoda muszą zmierzyć się przed dniem ślubu.

W polskiej tradycji przyjęło się, iż większość przygotowań związanych z przyjęciem weselnym spoczywa na młodej parze ich rodzicach. Jeszcze do lat 90. XX w. popularną praktyką było, iż państwo młodzi brali aktywny udział w organizacji wesela nawet na takich poziomach jak pomoc w kuchni czy strojenie sali do późnych godzin wieczornych w przeddzień przyjęcia. Obecnie zdecydowanie odchodzi się od tej tradycji i znakomita część nowożeńców rezerwuje termin wesela w wyspecjalizowanych lokalach zajmujących się organizacją i obsługą przyjęć.

Lista zadań - planowanie wesela.

Można zatem powiedzieć, iż jest to duża ulga, w porównaniu z obowiązkami, które zwyczajowo należały do młodych jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jednak w praktyce sytuacja gospodarzy wesela nadal nie jest łatwa, bo skoordynowanie wszystkich elementów planu wymaga nie lada wysiłku. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż zmaganie się z szaleńczymi przygotowaniami, które zaczynają się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i kumulują w ostatnim tygodniu przed wyznaczonym terminem, może odebrać całą przyjemność z wymarzonego dnia. Młodym parom, które obawiają się takiego obrotu spraw z całą pewnością pomocy udzieli konsultant ślubny. Co robi taka osoba?

Kim jest wedding planner?

Konsultant ślubny, inaczej zwany wedding plannerem, to człowiek do zadań specjalnych, któremu młodzi powierzają organizację ślubu od podstaw. Na barkach osoby świadczącej usługi weddingplannerskie spoczywa m.in. negocjacja warunków umowy z wszelkimi podwykonawcami oraz kontrolowanie terminarza w taki sposób, aby nawet najmniejszy szczegół pojawił się na czas. Oczywiście poziom pomocy, jaki uzyskamy od konsultanta zależy od tego, którą opcję z jego oferty wybierzemy. Jak w każdym biznesie – tu również bywają opcje droższe i bardziej ekonomiczne. Czy zatem stać nas na wsparcie specjalisty?

Konsultant ślubny – ile kosztuje?

Usługa pomocy w koordynowaniu przyjęcia weselnego dopiero zyskuje popularność w naszym kraju, dlatego część osób nie dostrzega jak dużą ilość pracy konsultant ślubny musi wykonać podczas trwania zlecenia. Często niedoinformowanie jest powodem nieracjonalnego podejścia do cen proponowanych przez wedding plannera. Nim więc podamy szacunkowe sumy, na które musimy być przygotowani, gdy szukamy koordynatora naszego wesela, wymieńmy standardowe elementy, z których organizacji odciąża nas konsultant ślubny. Należą do nich:

 • Przygotowanie i rozesłanie zaproszeń,
 • Potwierdzenie liczby gości,
 • Wynajem lokalu weselnego – w tym negocjacja ceny, ustalenie menu itp.,
 • Ustalenie motywu przewodniego wesela – organizacja dekoracji kościoła i sali,
 • Podpisanie umowy z orkiestrą, fotografem i kamerzystą,
 • Zadbanie o noclegi dla gości,
 • Wynajem transportu dla gości.
Konsultant ślubny w pracy.

Ponadto, opcje droższe są najczęściej rozszerzane o zadania takie jak:

 • Wybór tortu weselnego,
 • Koordynacja zajęć w szkole tańca,
 • Zadbanie o kreacje ślubne państwa młodych,
 • Organizacja makijażu i fryzury ślubnej,
 • Przygotowanie bukietu ślubnego,
 • Aranżacja animacji dla najmłodszych.

Jak zatem widzimy, nawet w podstawowej wersji konsultant ślubny ma naprawdę sporo na głowie. Z tego względu ceny świadczonych przez niego usług muszą być adekwatne do ilości obowiązków. Trudno jednoznacznie określić koszt, na który swoją pracę wyceni konsultant, ponieważ jest to zależne zarówno od lokalizacji, w której odbywa się ślub jak i preferencji państwa młodych. Szacuje się jednak, iż podstawowa usługa weddingplannerska (trwająca około roku), może kosztować od 5 000 zł wzwyż. Inaczej sprawa wygląda, jeśli konsultant ślubny pomaga nam tylko w najgorętszym okresie przedślubnym. Wówczas cena spada do okolic 1 500 – 2 000 zł.

Dodaj komentarz